• 021-44116995
  • namaplusco@gmail.com

COST CALCULATOR

Use our form to estimate the initial cost of renovation or installation.

REQUEST A QUOTE
Download Brochures
Download BrochureDownload Summary

نماشویی و شستشوی نما

نماشویی + مرمت نما + سهند نما

نماشویی ویژگی بصری نمای ساختمان ها به عنوان یک عنصر شهری، اهمیت خاصی در معماری دارد که فضای شهری را محصور کرده و روزانه در دید مستقیم شهروندان قرار می گیرد. در واقع نمای ساختمان در بر گیرنده ویژگی های بصری، کالبدی، فرهنگی و هنری یک ساختمان است. نوع مصالح، رنگ، فرم و بافت آنها نقش بسزایی در زیبایی و بیان بصری نما ایفا می کنند،اما ماندگاری این زیبایی در گرو نگهداری از نمای ساختمان است.

نماشویی اولین و مهمترین گام در به جلوه در آمدن نمای ساختمان است ، شما در یکی از ساختمان های این شهر که با سنگ ، آجر سیمان فلز شیشه و… طراحی شده اند زندگی میکنید. ساختمان هایی که با صرف زمان و هزینه جلوه ای خاص به شهر ما بخشیده اند. اما گذر زمان و عدم توجه به نمای ساختمان می تواند از زیبایی آن کاسته و نما را فرسوده کند.

چه روشهایی برای تمیزکردن تمامی دوده ها لکه ها و جرم ها به اندازه کافی قوی و برای حفاظت از جزئیات بنا به اندازه کافی ایمن است؟

آیا می توان از همه ی روشهای شستشوی نما برای تمامی مصالح و سطوح استفاده کرد؟

روشهای اشتباه می تواند صدمات جبران ناپذیری را به نمای ساختمان وارد کنند ، بنابراین برای انجام نماشویی می بایست از شرکت های معتبر و متخصصین این امر استفاده کرد.

سه روش اصلی برای شستشوی نما ( نماشویی ) عبارتند از:

الف) روش های ساینده سطح

ب) آب

ج) روش های شیمیایی

 

 

الف) روشهای ساینده

این روش در موارد خاصی قابل استفاده است مثل زمان هایی که سطح کار سخت باشد و روشهای ساینده تاثیر مخربی بر خود سطح نداشته باشند. از نمونه های این روش میتوان به سمباده زنی و یا سند بلاست (شلیک سیلیس) که خود مبتنی بر روشهای dry sand blast (سندبلاست خشک) و wet sand blast (سند بلاست تر) است اشاره کرد ، که برای جرم بری،رنگ بری و زنگ زدایی بسیار مناسب هستند. بعدا در مورد آنها بیشتر توضیح می دهیم.

جت آب

واتر سند بلاست

ب) آب

سه نوع روش شستشو مبتنی بر آب برای تمیز کردن نما ( نماشویی ) وجود دارد:

1- شستشو با فشار آب

2- خیساندن soaking

3- شستشو با بخار آب گرم

شستشو با آب راه حلی معمول و محافظه کارانه برای شروع هر شستشویی است، به خصوص زمانی که عامل کثیفی خاک یا غبار باشد.

 

1- شستشو با فشار آب
شایع ترین روش شستشو با آب روش شستشو با فشار آب یا واتر جت است ، که در این روش آب با فشار تا 200 بار می تواند روی سطح اعمال فشار کند و میزان قابل توجهی از جرم ها و کثیفی ها را از بین ببرد. که البته گاها با مواد شوینده غیر یونی برای حذف لکه های چرب تر مخلوط شده و به سطح اسپری می شود، از شوینده های صابونی و خانگی در این باره نمی توان استفاده کرد زیرا رسوبی از خود در سطح به جای می گذارند.

جت آب

 

2- روش خیساندن
در روش خیساندن سطح سنگ را به مدت طولانی خیسانده یا اسپری می کنیم و این کار را معمولا چندین روز ادامه می دهیم تا توده های کثیفی و آلودگی سست شده و امکان از بین رفتن آنها فراهم شود ، این روش به دلیل عدم آسیب به سطح برای آثار تاریخی روشی ایده آل است.

3- روش شستشو با بخار آب
شستشو با بخار آب روشی معمول برای برای تمیز کردن نما محسوب نمی شود ولی برای از بین بردن رسوبات و دوده ها به خصوص در محل هایی که نیاز به حداقل آب ریزی وجود دارد میتواند روشی مناسب تلقی شود.

ج)روش های شیمیایی

پاک کننده های شیمیایی برای از بین بردن کثیفی ها از جمله دیوار نوشته ها، رنگ ها و جرم ها قابل استفاده هستند. به طور کلی پاک کننده های شیمیایی به دو نوع اسیدی و قلیایی استفاده می شوند.پاک کننده های بیشتر برروی بتن، آجر بدون لعاب، سفال، ماسه سنگ ها و اغلب گرانیتها تاثیر گذارند و پاک کننده های قلیایی بیشتر در مصالح حساس به اسید مثل سنگ آهکی، سنگ های مرمر، گرانیت جلاخورده و گچ مورد استفاده قرار می گیرند.

تمیز کننده های شیمیایی را بسته به نوع سطح کار روی سطح مرطوب اسپری کرده و با برس کاملا سطح را به مایع آغشته می کنیم، سپس با توجه به نوع و میزان کثیفی برنامه های ثانویه شستشو اجرا می شود و در نهایت سطح با آب به طور کامل شستشو می شود.در استفاده از شوینده های قلیایی به منظور خنثی کردن سطح ابتدا کمی سطح را اسیدی میکنیم تا شوینده قلیایی کارایی بیشتری داشته باشد.

پیش از برنامه نماشویی و تمیز کردن نما مهم است که جنس نما و مصالح به کار رفته در آن را شناسایی کنیم، چرا که برخی از سنگ های آهکی مثل ماسه سنگ ها می توانند شبیه به سنگ های طبیعی یا بتن ها باشند، برخی از آجرها ممکن است دارای ناخالصی مانند ذرات آهن باشند که می توانند با مواد تمیز کننده واکنش نشان داده و رنگ به نما پس دهند.بنابراین انتخاب روش نامناسب برای شستشوی نما صدمات و آسیب های برگشت ناپذیری ایجاد کند، پس در صورت عدم شناخت کافی از مصالح نما بهتر از با یک متخصص در مورد مصالح و ترکیبات آنها مشورت کنید.همچنین ممکن است برخی مواد شیمیایی و حتی آب برای شستشوی قسمتی از نما مناسب باشد و برای بخشهای دیگر مانند عناصر تزئینی فلزی، شیشه ها، پنجره های چوبی، آلومینیومی و… نامناسب باشد و به آنها آسیب برساند.مثلا استفاده از جت آب به همراه سیلیس (واتر سند بلاست) میتواند روشی کار آمد برای از بین بردن جرم ها از روی سنگ به حساب آید ولی در نواحی از ساختمان که سنگها به پنجره ها پاشش مستقیم سیلیس می تواند سبب کدر کردن شیشه ها شود.بنابراین قبل از اجرای عملیات می بایست با پیش بینی لازم از آسیب نما جلوگیری کرد.

نماشویی ساختمان

شستشوی نمای ساختمان


 

مجموعه پیشگامان سهند ( سهند نما ) با کادری مجرب و قیمت های مناسب انواع خدمات نماشویی به روش های مختلف را با بالاترین کیفیت به شما ارائه می دهد. با یکبار همکاری با سهند نمامشتری دائمی ما خواهید شد.

 

آدرس سایت : http://sahandnama.ir

تلگرام : http://t.me/sahandnama

اینستاگرام :  namaplus

تلفن های تماس : 09121326714    –   09125373277  –  021-44167310